Ürünlerimiz
Sepetim

Karabaş Otu & Çeşme Kekiği Çiçek Balı 850 gr

Karabaş Otu & Çeşme Kekiği Çiçek Balı 850 gr
Yeni Çok Satan
Karabaş Otu & Çeşme Kekiği Çiçek Balı 850 gr
En Taze ve Hızlı Teslimat
Yöresinden en taze ürünleri sizler için seçiyor ve paketliyoruz.
450,00TL
  • Stok Durmu: Stoklarımızda
  • Ürün Kodu: 009

Karabaş Otu & Çeşme Kekiği Çiçek Balı 850 gr


BALLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI!...

Balların kalitesi hilesiz ve kalıntısız (pestisit,antibiyotik,vs…kalıntısı olmayan)olmalarıyla ilgilidir.Hile ve hiçbir kalıntı içermeyen ballar kaliteli olarak nitelendirilir.Çiçek balı veya çam balı daha kalitelidir şeklinde bir yaklaşım yanlıştır.Balın tadı, rengi veya kokusuna bakılarak kalite kriteri belirlemek doğru değildir.Balın kalitesi yani tamamen doğal ve sağlıklı olup olmadığı sadece labratuvar analizleri ile tespit edilebilir.Bunun için bal aldığınız yer bu işi profesyonel bir şekilde yapıyorsa eğer, aldığınız balın mutlaka markasını ve analiz raporlarını, (organikse eğer ürün sertifikasını) görmenizi tavsiye ederiz.Gösteremiyorlarsa şayet bu balları almayınız ve yetkili yerlere (alo 174 ) bildiriniz.Özellikle etiketsiz (markasız)balları veya gıda ürünlerini kesinlikle ve kesinlikle almayınız.Çünkü şikayet etmeniz gerektiği durumda karşınızda muhatap bulamazsınız.

Çiçek balı  (karabaş otu, çeşme kekiği balı)

Karabaş otu genellikle ege ve akdeniz bölgelerinde yetişen bir  bitkidir.Karabaş otu çalı görünümünde, dip kısmı odunsu,çok yıllık otsu bir bitkidir.Arılar bu balı karabaş otunun en verimli zamanında topladıkları için nektarı yüksek,poleni bol olan bir çiçek balı çeşidi olarak soframıza gelir.Karabaş otu nisan ayında açmaya başlar ve mayıs sonu-haziran başlarına kadar çiçeklenmeye devam eder.Her iklimde yetişmediğinden dolayı çok kıymetli bir baldır.Karabaş otu(lavantagillerden) balı kendine has hoş bir kokusu olan,oldukça faydalı ve her sene yağmur durumuna göre elde edilmesi çok kolay olmayan nadir ve özel üretim sınıfında olan bir çiçek balı çeşididir.Bu yüzden karabaşotu balı dünyada çok önemli bir yere sahiptir.

FAYDALARI:
Kalbi kuvvetlendirmede,kalp ve beyin damarlarını açmada,balgam söktürmede,asabilik ve sinir hallerini düzenlemede ayrıca damar sertliği,belirsiz baş ağrıları,sara nöbetleri, astım krizleri,yüksek tansiyon ve dolaşım sistemini güçlendirmede çok faydalı olan yardımcı bir üründür. Bu bitki yunan halkı tarafından beyin süpürgesi olarak adlandırılmıştır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda  bu bitki ve bu bitkiden üretilen baldan kullananlarda beyin tümörlerinin büyümediğ ve küçüldüğü tesbit edilmiştir.Karabaş otu beyin kanserlerinin baskılayıcısıdır. 

KULLANILMASI:
Karabaş otu balı yüksek miktarda polen ihtiva ettiğinden dolayı çabuk kristalize olma özelliğine sahiptir.Bilhassa içerdiği vitaminlerin kaybolmaması için kristalize olan karabaş otu balını donmuş şekliyle tüketmek daha makbul sayılmaktadır.Tekrar akışkan haline döndürmek istiyorsanız eğer 45’C yi geçmeden ben-mari yöntemini kullanabilirsiniz.Her sabah-akşam aç karnına  iki tatlı kaşığı kullanılması tavsiye edilir.
Çiçek balı Yöreler ve bitki çeşitliliğine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle bitkilerin kendi yapısında bulundan özellikleri kazanır. Örneğin karabaş otu balı, kestane balı, kekik balı,geven balı ,hayıt balı gibi çeşitlendirilebilr.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi