Ürünlerimiz
Sepetim

3 adet Doğal yerli Polen 100 gr

3 adet Doğal yerli Polen 100 gr
Yeni Çok Satan
3 adet Doğal yerli Polen 100 gr
En Taze ve Hızlı Teslimat
Yöresinden en taze ürünleri sizler için seçiyor ve paketliyoruz.
350,00TL
  • Stok Durmu: Stoklarımızda
  • Ürün Kodu: 016

POLEN NEDİR?
Bal makineleri olarak yaratılan küçük bal arıları vasıtasıyla bizlere ikram edilen harika besinlerden biri de "polen" dediğimiz çiçek tozlarıdır. Polen;

yeryüzünde bulunan binlerce tür çiçeğin cinsiyet hücreleri olup, bitkiler bu tozlar sayesinde nesillerinin devamını sağlarlar. Balarıları da bitkilerin üremesinde aktif rol oynayan taşıyıcılardandır. Bal arıları çiçekli bitkilerden bal özü (nektar) toplarken aynı zamanda çiçek tozlarını, yani polen zerreciklerini de arka bacaklarındaki polen sepetçiklerine doldururlar. Bu tozlar arılar tarafından kovana getirilirken özelbir madde ile yapıştırılarak polen tanecikleri haline getirilir. (her bir polen taneciği yüz bin ila beş milyon adet polen zerreciğinden oluşmuştur.) Petek gözlerine depo edilen zengin vitamin, mineral madde ve protein kaynağı olan bu harika besin ile arılar yavrularını besler. Başka bir deyişle "polen arıların ekmeğidir."

ELDE EDİLMESİ
Kovan önlerine konulan özel polen kapanları vasıtasıyla gelen polenlerin çok az bir kısmı (yaklaşık1/10'u ) alınır ve özel metotlarla kurutularak piyasaya arz edilir.

YAPISI
Polen bir insan için gerekli bütün besin maddelerini noksansız bir şekilde ihtiva etmektedir.

Tabiatta ender rastlanan bir şekilde, bünye için lüzumlu olan proteinler, amino asitler, vitaminler, mineral maddeler, enzimler, antibiyotikler, hormonlar polenle birlikte bulunur.

Polendeki aminoasitler: aspartik asit,glutanik asit, alanin, arginin, cystin, glisin, Histidin, İzolösin, Lösin, Lisin, Mefiyonin, Fenilalanin, Prolin, Serin threonin, Triptofan, Trisin, Valin.

Polendeki vitaminler: B (Tiamin), B2 (Riboflavin), B3 (Vitamin PP), B5 (Asit pentotenik), B6 (Pridoksin), B7 (Mesoinositol), B8 (Vitamin H, Biyotin), B9 (Asit folik), B12 ( Siano kobalamin), Vitamin C, D, E, provitamin A, (özelleikle B vitaminleri suda eriyerek vücuttan atıldıklarından her gün alınmaları gerekmektedir.)

Polendeki mineral maddeler: Kalsiyum, klor, demir, magnezyum, manganez,fosfor, potasyum ve silisyum.

- Aşağıdaki karşılaştırma polenin harikalığını göstermeye yetecektir;

1g polende mevcut vitamin B5 (Pentotenik asit) miktarı 95 lt. süt, 13 kilo sığır eti ve 25 kg. buğdaydaki aynı vitamine eşdeğerdedir.

1 g polen tozunda bulunan B1 ve B2 vitaminleri kadar vitamin almak için 40 – 70 adet beyaz ekmek, 16 – 20 kg elma yemek gerekir.

- Polenler aynı ağırlıktaki dana etinden, yumurtadan ve peynirden 5 – 7 defa daha fazla amino asit ihtiva etmektedir.(Caillas E, Les Vertus)

KULLANILMASI
Polen zerreleri hayat için lüzumlu ( Vital) maddeleri ihtiva ederler. Bu zerrecikler üç tabakadan müteşekkil polen kabuğu içerisinde uzun müddet canlılıklarını ve besin değerlerini muhafaza ederler. Bu kabuklar tatlı ortamlarda daha kolay çatladığı için tatlı maddelerle, özellikle balla birlikte alınması tavsiye edilir. Ilık süte katarak da alınabilir. (her hangi bir şeye karıştırmadan kendi haliyle de yene bilir.)

Ayrıca bir kahve kaşığı öğütülmüş polen taze bir yumurta sarısı iyice karıştırılıp yarım kaşık bal ilave edilerek karıştırılır ve hemen yüz ve boyna sürülürse cilt için harika bir bakım kremi elde edilmiş olur.

Düzeler

Dünya literatüründe farklı tavsiyeler bulunmakla beraber ideal düze; - 3 yaşından 5 yaşına kadar günde 12 gram (2 tatlı kaşığı)

- 6 yaşından 12 yaşına kadar günde 16gram (3 tatlı kaşığı)

- Yetişkinler günde20 gram (4 tatlı kaşığı)

- Bazı özel durumlarda günde 35 gramlık "şok" düze uygulana bilir.

- ideal bir kür en az 2 ay sürmelidir. Bu kürleri özellikle mevsim başlangıçlarında olmak üzere senede birkaç kere tekrar etmek faydalı olacaktır. Bütün yıl boyunca alınması da tavsiye edilir.

Polen'i aç karnına, kahvaltıdan 15 dakika önce almanızı tavsiye ederiz. Günlük düze bir seferde alınabileceği gibi, kahvaltı ve öğle –akşam yemeklerinden önce de bölünmüş düzeler halinde alınabilir.

MUHAFAZASI
Serin ve rutubetsiz bir yerde tercihen ambalajı içinde buzdolabında muhafaza ediniz. Cam kavanozdaki polenleri ise kapalı şekilde buzdolabında saklayınız.

ALERJİ
Arıların topladıkları polenler hiçbir zaman, bitkilerin tozlaşmasıyla ilgili olarak havada serbest halde uçuşan anemofil polenlerin solunum yoluyla yaptıkları alerjiyi yapmazlar. Kötü beslenme durumlarında polen kürlerinin faydası görülür. Bilinen tehlikeli etkisi yoktur.

-Kısaca Polen insan hayatı için gerekli nitelikteki vitamin, protein ve amino asitleri bünyesinde yoğunlaştıran çok zengin ve harika bir besin maddesidir. Bağırsakların polisidir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi